KÁmen do gabionů

Naše firma má zmapované všechny kamenolomy, které nabízejí vhodné kamenivo do gabionových systémů. V případě, že si gabionové koše nebo ploty z gabionů objednáte u nás, rádi Vám jako bonus doporučíme kamenolomy ve Vašem nejbližším okolí, podle žádané frakce a barevnosti. Jelikož kámen přímo z lomu stojí přibližně cca 10 € za tunu, podaří se Vám ušetřit nemalé prostředky z celkové investice. Kámen je základem každého gabionu. Jeho výběr ovlivní celý zevnějšek gabionového plotu a proto jsme shromáždili všechny užitečné Rady a doporučení jak vybrat ten správný kámen do gabionů. Navíc nejde jen o kámen samotný, jeho velikost, barvu či tvar, ale také o to jakým způsobem ho do gabionové konstrukce uložíme.

DOLOMIT

DOLOMIT

ČEDIČ

Čadič

TRAVERTÍN SVĚTLÝ

TRAVERTÍN SVETLÝ

VÁPENEC ANTRACIT

VÁPENEC ANTRACIT

Andezit

VÁPENEC ANTRACIT

Žula kostky

DOLOMIT

Žula kulatá

Čadič

Kamenná kůra

TRAVERTÍN SVETLÝ

Kremenec

VÁPENEC ANTRACIT

Dunajský štěrk

VÁPENEC ANTRACIT

DOPORUČENÁ VELIKOST KAMENE

Velikost oka gabionových sítí jasně stanovuje minimální frakci kamene vhodného jako výplň gabionové konstrukce. Celkový vzhled plotu ovlivní nejen způsob jakým kámen uložíme, ale i poměr velikosti kamene ke oku gabionu a směr oka (vertikální / horizontální). V naší nabídce máme 2 typy gabionových systémů. 1. Gabionové ploty – Premium a Praktik, u nichž je velikost oka konstantní 5 x 20cm. 2. Gabionové koše ze svařovaných sítí, které nabízíme ve třech velikostech oka 10 x 10cm / 5 x 10cm / 2,5 x 10cm. Je třeba aby velikost kamene byla větší než jsou oka sítí, v opačném případě se nepodaří gabion naplnit. Obecně doporučená minimální frakce kamene do gabionů při oku 5 x 10cm a 10x10cm je 63-125mm. Při rozměru oka 2,5 x 10cm lze použít frakci 32-63mm / 63-125mm. Velikost oka 2,5 x 10cm se používá zejména při montáži gabionů se sypaným kamenem.

VELIKOSTI OKA GABIONOVÝCH SÍTÍ

Oko gabiónovej siete 10x10cm Oko gabiónovej siete 10x5cm (horizontál) Oko gabiónovej siete 5x10cm (vertikál) Oko gabiónovej siete 10x2.5cm (horizontal) Oko gabiónovej siete 2.5x10cm (vertikál)

 

ZPŮSOBY PLNĚNÍ gabionu KAMENEM

Existují 2 způsoby plnění gabionů kamenem: sypání, ukládání. Sypání kamene umožňuje ušetřit množství času, avšak výsledek bývá mírně “rozcuchaný” a neúhledný. Druhý způsob – ruční ukládání kamene – je časově náročnější proces, avšak celkový vzhled takto naplněného gabionu bude už navždy pastvou pro Vaše oči. Gabionové koše nabízíme v 3 tloušťkách – 30/50 / 100cm. Na rozdíl od gabionového plotu Praktik (20cm) a Premium (20-40cm) si koše vyžadují použití obrovského množství kamene. Právě z tohoto důvodu doporučujeme z pohledové strany plotu ručně poskládat Vámi zvolený kámen a zbytek objemu koše vysypat kamenem z nejbližšího lomu ve Vašem okolí. Tímto způsobem je možné ušetřit náklady a čas.

1. SYPÁNÍ KAMENE – RYCHLÝ PROCES

2. RUČNÍ UKLÁDÁNÍ KAMENE – ÚHLEDNÝ VÝSLEDEK

MNOŽSTVÍ KAMENE NUTNÉHO PRO VÝPLŇ GABIONU

Naše dlouholeté zkušenosti s výrobou gabionů nám umožnily vytvořit konkrétní vzorec, díky kterému víme jednoduše vypočítat množství kamene potřebného pro Váš gabionový plot.
Množství kamene potřebného pro výplň gabionového plotu (v tunách) = m3 x 1,8 (zaokrouhlit na hor)

NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU KAMENE DO GABIONU

1.

Kámen s vysokým obsahem železa
V ojedinělých případech se stává, že se z kamene, kterým je vyplněn gabion, časem začne vyplavovat načervenalý povlak. Následné zbarvení drátu si mnoho lidí nesprávně vysvětlí jako korozi.

2.

Kámen, který mění svou strukturu vlivem povětrnostních podmínek – pískovec / břidlice. Výběr takového nevhodného kamene je nejčastější příčinou deformace gabionu.

3.

Kámen, jehož frakce je menší než oka sítě gabionů. (Hrozí jeho vypadávání)

4.

Kámen, který má v sobě nečistoty (štěrk, hlína). Vlivem deště se zmíněné nečistoty časem vyplaví, což může způsobit destrukci gabionové konstrukce.